Draft Recap

Draft Date: Sun., Mar. 15, 2015      Time: 12:48 AM ET      Type: Snake Draft      Seconds Per Pick: 90      

View: By Round | By Team

ROUND 1
1Mike Trout, LAA OFTeam M
2Clayton Kershaw, LAD SPTeam Brandt
3Andrew McCutchen, Pit OFTeam roepcke
4Paul Goldschmidt, Ari 1BTeam Hargett
5Jose Abreu, CWS 1BTeam Champions
6Giancarlo Stanton*, Mia OFTeam Weiner
7Felix Hernandez, Sea SPLob City Clips
8Jose Bautista, Tor OFTeam riley
9Yasiel Puig*, LAD OFTeam no doubt won
10Miguel Cabrera, Det 1BTeam Haefner
ROUND 2
11Robinson Cano, Sea 2BTeam Haefner
12David Price, Tor SPTeam no doubt won
13Edwin Encarnacion, Tor 1BTeam riley
14Anthony Rizzo, ChC 1BLob City Clips
15Carlos Gomez, Hou OFTeam Weiner
16Buster Posey, SF CTeam Champions
17Troy Tulowitzki, Tor SSTeam Hargett
18Adam Jones, Bal OFTeam roepcke
19Max Scherzer, Wsh SPTeam Brandt
20Anthony Rendon, Wsh 2BTeam M
ROUND 3
21Stephen Strasburg, Wsh SPTeam M
22Adrian Beltre, Tex 3BTeam Brandt
23Freddie Freeman, Atl 1BTeam roepcke
24Michael Brantley, Cle OFTeam Hargett
25Justin Upton, SD OFTeam Champions
26Jose Altuve, Hou 2BTeam Weiner
27Madison Bumgarner, SF SPLob City Clips
28Josh Donaldson, Tor 3BTeam riley
29Albert Pujols, LAA 1BTeam no doubt won
30Chris Sale, CWS SPTeam Haefner
ROUND 4
31Johnny Cueto, KC SPTeam Haefner
32Kolten Wong, StL 2BTeam no doubt won
33Jose Reyes, Col SSTeam riley
34Ian Desmond, Wsh SSLob City Clips
35Jacoby Ellsbury, NYY OFTeam Weiner
36Ryan Braun, Mil OFTeam Champions
37Bryce Harper, Wsh OFTeam Hargett
38Hanley Ramirez, Bos SSTeam roepcke
39Corey Kluber, Cle SPTeam Brandt
40Aroldis Chapman, Cin RPTeam M
ROUND 5
41Victor Martinez, Det DHTeam M
42Jon Lester, ChC SPTeam Brandt
43Corey Dickerson*, Col OFTeam roepcke
44Jordan Zimmermann, Wsh SPTeam Hargett
45Starling Marte, Pit OFTeam Champions
46Zack Greinke, LAD SPTeam Weiner
47Evan Longoria, TB 3BLob City Clips
48Ian Kinsler, Det 2BTeam riley
49Carlos Gonzalez, Col OFTeam no doubt won
50Cole Hamels, Tex SPTeam Haefner
ROUND 6
51Craig Kimbrel, SD RPTeam Haefner
52Chris Davis, Bal 1BTeam no doubt won
53Julio Teheran, Atl SPTeam riley
54Jason Kipnis, Cle 2BLob City Clips
55George Springer, Hou OFTeam Weiner
56Brian Dozier, Min 2BTeam Champions
57Matt Harvey, NYM SPTeam Hargett
58Yoenis Cespedes, NYM OFTeam roepcke
59Greg Holland, KC RPTeam Brandt
60Adrian Gonzalez, LAD 1BTeam M
ROUND 7
61David Ortiz, Bos DHTeam M
62Prince Fielder, Tex 1BTeam Brandt
63Matt Kemp, SD OFTeam roepcke
64Billy Hamilton*, Cin OFTeam Hargett
65Nelson Cruz, Sea OFTeam Champions
66Alex Cobb*, TB SPTeam Weiner
67Kole Calhoun, LAA OFLob City Clips
68Jeff Samardzija, CWS SPTeam riley
69Gerrit Cole, Pit SPTeam no doubt won
70Adam Wainwright*, StL SPTeam Haefner
ROUND 8
71Jonathan Lucroy, Mil CTeam Haefner
72Hunter Pence*, SF OFTeam no doubt won
73James Shields, SD SPTeam riley
74Christian Yelich, Mia OFLob City Clips
75Kyle Seager, Sea 3BTeam Weiner
76Nolan Arenado, Col 3BTeam Champions
77Dustin Pedroia*, Bos 2BTeam Hargett
78Sonny Gray, Oak SPTeam roepcke
79Gio Gonzalez, Wsh SPTeam Brandt
80Todd Frazier, Cin 3BTeam M
ROUND 9
81Jason Heyward, StL OFTeam M
82Joey Votto, Cin 1BTeam Brandt
83Chris Carter, Hou DHTeam roepcke
84Carlos Santana, Cle 3BTeam Hargett
85Dellin Betances, NYY RPTeam Champions
86Starlin Castro, ChC SSTeam Weiner
87Trevor Rosenthal, StL RPLob City Clips
88Jake Arrieta, ChC SPTeam riley
89Tyson Ross, SD SPTeam no doubt won
90Matt Holliday*, StL OFTeam Haefner
ROUND 10
91Masahiro Tanaka, NYY SPTeam Haefner
92Erick Aybar, LAA SSTeam no doubt won
93Melky Cabrera, CWS OFTeam riley
94Alex Gordon, KC OFLob City Clips
95Mark Melancon, Pit RPTeam Weiner
96Jacob deGrom, NYM SPTeam Champions
97Alexei Ramirez, CWS SSTeam Hargett
98Matt Carpenter, StL 3BTeam roepcke
99David Robertson, CWS RPTeam Brandt
100Jay Bruce, Cin OFTeam M
ROUND 11
101Dee Gordon, Mia 2BTeam M
102Koji Uehara*, Bos RPTeam Brandt
103Carlos Carrasco*, Cle SPTeam roepcke
104Pablo Sandoval, Bos 3BTeam Hargett
105Huston Street, LAA RPTeam Champions
106Devin Mesoraco*, Cin CTeam Weiner
107Evan Gattis, Hou CLob City Clips
108Jayson Werth, Wsh OFTeam riley
109Howie Kendrick*, LAD 2BTeam no doubt won
110Ryan Zimmerman, Wsh 3BTeam Haefner
ROUND 12
111Elvis Andrus, Tex SSTeam Haefner
112Michael Wacha, StL SPTeam no doubt won
113Marcell Ozuna, Mia OFTeam riley
114Andrew Cashner, SD SPLob City Clips
115Mookie Betts, Bos OFTeam Weiner
116Ben Zobrist, KC 2BTeam Champions
117Garrett Richards, LAA SPTeam Hargett
118Kenley Jansen, LAD RPTeam roepcke
119Charlie Blackmon, Col OFTeam Brandt
120Hisashi Iwakuma, Sea SPTeam M
ROUND 13
121Hyun-Jin Ryu*, LAD SPTeam M
122Justin Verlander, Det SPTeam Brandt
123Manny Machado, Bal 3BTeam roepcke
124Salvador Perez, KC CTeam Hargett
125Daniel Murphy, NYM 2BTeam Champions
126Mark Trumbo, Sea 1BTeam Weiner
127Doug Fister, Wsh SPLob City Clips
128Yan Gomes, Cle CTeam riley
129Bradley Zimmer, Cle OFTeam no doubt won
130Homer Bailey*, Cin SPTeam Haefner
ROUND 14
131Fernando Rodney, ChC RPTeam Haefner
132Adam Younger, LAA SSTeam no doubt won
133Josh Harrison, Pit OFTeam riley
134Alex Wood, LAD SPLob City Clips
135Brett Gardner, NYY OFTeam Weiner
136Lance Lynn, StL SPTeam Champions
137Cody Allen, Cle RPTeam Hargett
138Jonathan Papelbon, Wsh RPTeam roepcke
139Leonys Martin, Tex OFTeam Brandt
140Yadier Molina, StL CTeam M
ROUND 15
141Steve Cishek, StL RPTeam M
142Anibal Sanchez*, Det SPTeam Brandt
143Chris Archer, TB SPTeam roepcke
144Zack Wheeler*, NYM SPTeam Hargett
145David Wright, NYM 3BTeam Champions
146Matt Adams*, StL 1BTeam Weiner
147Jake McGee*, TB RPLob City Clips
148Jered Weaver, LAA SPTeam riley
149Austin Yount, CWS 3BTeam no doubt won
150Jimmy Rollins, LAD SSTeam Haefner
ROUND 16
151Glen Perkins, Min RPTeam Haefner
152Matt Young, LAA OFTeam no doubt won
153Adam LaRoche, CWS 1BTeam riley
154J.D. Martinez, Det OFLob City Clips
155Mat Latos, LAD SPTeam Weiner
156Matt Cain*, SF SPTeam Champions
157Drew Storen, Wsh RPTeam Hargett
158Chase Utley, LAD 2BTeam roepcke
159Joe Nathan*, Det RPTeam Brandt
160Zach Britton, Bal RPTeam M
ROUND 17
161Xander Bogaerts, Bos 3BTeam M
162Alex Rios, KC OFTeam Brandt
163Gregory Polanco, Pit OFTeam roepcke
164Drew Smyly, TB SPTeam Hargett
165Lucas Duda*, NYM 1BTeam Champions
166Francisco Liriano, Pit SPTeam Weiner
167Yordano Ventura, KC SPLob City Clips
168Justin Morneau, Col 1BTeam riley
169Josh Zeid, Det RPTeam no doubt won
170Eric Hosmer, KC 1BTeam Haefner
ROUND 18
171A.J. Pollock, Ari OFTeam Haefner
172Brad Ziegler, Ari RPTeam no doubt won
173Jose Quintana, CWS SPTeam riley
174Jorge Soler*, ChC OFLob City Clips
175Joaquin Benoit, SD RPTeam Weiner
176Ian Kennedy, SD SPTeam Champions
177Rusney Castillo, Bos OFTeam Hargett
178Brandon Moss, StL 1BTeam roepcke
179Brian McCann, NYY CTeam Brandt
180Michael Pineda, NYY SPTeam M
ROUND 19
181Jose Fernandez*, Mia SPTeam M
182Shin-Soo Choo, Tex OFTeam Brandt
183Sean Doolittle, Oak RPTeam roepcke
184Kris Bryant, ChC 3BTeam Hargett
185Andrew Miller, NYY RPTeam Champions
186Collin McHugh, Hou SPTeam Weiner
187Wil Myers*, SD OFLob City Clips
188Wilin Rosario, Col CTeam riley
189Clay Zavada, Cin RPTeam no doubt won
190Ben Revere, Tor OFTeam Haefner
ROUND 20
191Martin Prado, Mia 3BTeam Haefner
192Matt Wieters, Bal CTeam no doubt won
193Jhonny Peralta, StL SSTeam riley
194Neil Walker, Pit 2BLob City Clips
195Dallas Keuchel, Hou SPTeam Weiner
196Jake Odorizzi, TB SPTeam Champions
197Hector Rondon, ChC RPTeam Hargett
198Phil Hughes*, Min SPTeam roepcke
199Rougned Odor, Tex 2BTeam Brandt
200Yasmany Tomas, Ari OFTeam M
ROUND 21
201Russell Martin, Tor CTeam M
202Joe Mauer, Min 1BTeam Brandt
203Aramis Ramirez, Pit 3BTeam roepcke
204Francisco Rodriguez, Mil RPTeam Hargett
205Shelby Miller, Atl SPTeam Champions
206Pedro Alvarez, Pit 3BTeam Weiner
207Ken Giles, Phi RPLob City Clips
208Josh Collmenter, Ari SPTeam riley
209Kyle Zimmer, KC SPTeam no doubt won
210Nick Markakis, Atl OFTeam Haefner
ROUND 22
211Carlos Beltran, NYY OFTeam Haefner
212Jon Gray, Col SPTeam no doubt won
213John Lackey, StL SPTeam riley
214Oswaldo Arcia, Min OFLob City Clips
215Aaron Sanchez, Tor SPTeam Weiner
216Lorenzo Cain, KC OFTeam Champions
217Chris Tillman, Bal SPTeam Hargett
218Scott Kazmir, Hou SPTeam roepcke
219Derek Holland, Tex SPTeam Brandt
220Joc Pederson, LAD OFTeam M
ROUND 23
221Danny Santana, Min SSTeam M
222Jean Segura, Mil SSTeam Brandt
223Alcides Escobar, KC SSTeam roepcke
224Steve Pearce, Bal 1BTeam Hargett
225Wade Davis, KC RPTeam Champions
226Jedd Gyorko, SD 2BTeam Weiner
227Yasmani Grandal, LAD CLob City Clips
228Khris Davis, Mil OFTeam riley
229Mike Zunino, Sea CTeam no doubt won
230Curtis Granderson, NYM OFTeam Haefner
ROUND 24
231Addison Reed, NYM RPTeam Haefner
232Bobby Abreu, NYM OFTeam no doubt won
233Jorge De La Rosa, Col SPTeam riley
234Coco Crisp, Oak OFLob City Clips
235Austin Jackson, ChC OFTeam Weiner
236R.A. Dickey, Tor SPTeam Champions
237Denard Span*, Wsh OFTeam Hargett
238Jenrry Mejia, NYM RPTeam roepcke
239Adam Eaton, CWS OFTeam Brandt
240Rick Porcello, Bos SPTeam M
ROUND 25
241Nathan Eovaldi, NYY SPTeam M
242Andrelton Simmons, Atl SSTeam Brandt
243Travis d'Arnaud, NYM CTeam roepcke
244Carl Crawford, LAD OFTeam Hargett
245Javier Baez, ChC SSTeam Champions
246Luke Gregerson, Hou RPTeam Weiner
247Michael Cuddyer, NYM OFLob City Clips
248J.A. Happ, Pit SPTeam riley
249David Adams, Mia 3BTeam no doubt won
250Brandon Phillips, Cin 2BTeam Haefner